Czy niewypłacalny dłużnik będący osobą fizyczną musi obawiać się egzekucji komorniczej?

Upadłość konsumencka |

Rozważania na tle możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE PO OGŁOSZENIU UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ.

Jedną z głównych zalet upadłości konsumenckiej jest wynikające z mocy samego prawa zawieszenie, a następnie umorzenie postępowań egzekucyjnych prowadzonych przeciwko upadłemu. Stosownie do art. 146 ust. 1 Prawa Upadłościowego:

POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE SKIEROWANE DO MAJĄTKU WCHODZĄCEGO W SKŁAD MASY UPADŁOŚCI, WSZCZĘTE PRZED DNIEM OGŁOSZENIA UPADŁOŚCI, ULEGA ZAWIESZENIU Z MOCY PRAWA Z DNIEM OGŁOSZENIA UPADŁOŚCI.

Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Tak więc komornik sądowy – stanowiący ogromny problem dla osób posiadających długi – ma jak wynika z powołanego przepisu wobec ogłoszenia upadłości konsumenckiej związane ręce. Na nic jego wielokierunkowe działania, ustalenia, zajęcia mienia i czynności, gdyż i tak prowadzone postępowanie egzekucyjne musi ulec zawieszeniu. Z kolei zgodnie z przepisem art. 146 ust. 2 Prawa Upadłościowego: Sumy uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym, a jeszcze niewydane, przelewa się do masy upadłości po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości, tak więc nawet jeżeli komornikowi udało się coś zabezpieczyć musi to wydać dla celów postępowania upadłościowego.

Upadłość Konsumencka

PROCEDURA UMORZENIA EGZEKUCJI KOMORNICZEJ PO OGŁOSZENIU UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ.

Dużą zaletą opisywanej procedury jest to, że nie od decyzji komornika, czy też niejednokrotnie kierującego jego działaniami wierzyciela zależy to czy egzekucja zostanie zawieszona, a dzieje się to z mocy samego prawa. Oznacza to, że upadły nie musi wnioskować o umorzenie egzekucji komorniczej i oczekiwać na wydanie stosownego postanowienia.

Warto zauważyć, że fakt wydania w stosunku do danej osoby postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej publikowany jest w utworzonym niedawno Krajowym Rejestrze Zadłużonych prowadzonym w formie elektronicznej. Jest to rejestr do którego komornicy posiadają dostęp wobec czego w sytuacji prowadzenia egzekucji sądowej wobec upadłego, upadły ma w zasadzie tylko poinformować komornika o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Wielokrotnie obserwowaliśmy nieprawidłową praktykę ze strony komorników sądowych, którzy żądali od upadłych złożenia do akt postępowania egzekucyjnego odpisu postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i mało tego jeszcze z poświadczeniem, że postanowienie to jest prawomocne. Obecnie w spornych sytuacjach wystarczy, że dłużnik oświadczy komornikowi, że doszło do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a komornik posiadając pełne dane identyfikacyjne dłużnika ma obowiązek pozyskania w tym zakresie danych z Krajowego Rejestru Zadłużonych, bez zbędnego niepokojenia dłużnika i wprowadzania go w błąd, w zakresie chociażby tego, że w aktach prowadzonego postępowania egzekucyjnego musi znajdować się oryginał postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

POMOC DLA OSÓB ZAGROŻONYCH EGZEKUCJĄ KOMORNICZĄ W TOKU SPORZĄDZANIA WNIOSKU O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ.

Powyższe skłania do stwierdzenia, że wobec widma zbliżającej się egzekucji komorniczej dłużnik nie powinien zwlekać z podjęciem decyzji o skierowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i zwrócić się w tej sprawie do osób posiadających wiedzę specjalistyczną. Pozwoli to na wdrożenie takich procedur, które niejako wyprzedzą działania organów egzekucyjnych i zapobiegną skierowaniu egzekucji do kluczowego majątku dłużnika takiego jak chociażby środki płatnicze zgromadzone na rachunkach bankowych, posiadane wierzytelności (np. zwrot podatku) czy też prawa w nieruchomościach.

W okresie kiedy wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest procedowany przez sąd upadłościowy można, a nawet jak wskazuje nasza praktyka trzeba podejmować czynności zmierzające do czasowego tamowania czynności egzekucyjnych – co jest w niekwestionowanym interesie dłużnika. Zaznaczyć jednak wypada, że czynności te powinna podejmować osoba dobrze orientująca się w specyfice egzekucji sądowej.

Odpowiadając na postawione w tytule niniejszego wpisu pytanie, należy udzielić odpowiedzi, że dłużnik nie powinien obawiać się działań komorniczych, jednak pod warunkiem, że wie jak się zachować w toku postępowania egzekucyjnego i w którym momencie skierować wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Praktyka niejednokrotnie pokazała, że lepiej aby dłużnik przed podjęciem jakichkolwiek działań na polu postępowania egzekucyjnego zasięgnął opinii osób posiadających doświadczenie w tego typu sprawach. Daje to rękojmię lepszej skuteczności i podejmowania działań w odpowiedniej sekwencji czasowej, która w tego typu sprawach nie pozostaje bez znaczenia.

Zostaw kontakt do siebie i otrzymaj darmową konsulatację

Pomagamy w upadłościach konsumenckich oraz prowadzimy doradztwo restrukturyzacyjne i upadłościowe.
Skontaktuj się z nami – konsultacja jest darmowa.