Jak wygląda upadłość konsumencka? Czyli oddłużenie krok po kroku.

Upadłość konsumencka |

W tym artykule, krótko zastanowimy się czym jest upadłość konsumencka, jak wygląda oddłużenie i czemu warto rozważyć właśnie ten sposób poradzenia sobie z zadłużeniem.

Czy upadłość konsumencka to ostateczność?

Co do zasady tak. Warto zapamiętać zasadę, że naszą sytuacje finansową powinien ocenić doradca restrukturyzacyjny lub adwokat. Upadłość konsumencka powinna pojawić się wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. To sposób na dosłowne „wyczyszczenie” naszej sytuacji finansowej zarówno po stronie majątku, jak i zadłużenia.

Czy powinniśmy się bać upadłości konsumenckiej?

Zdecydowanie nie!

Niestety strach to częste podejście. Sama nazwa – upadłość konsumencka – odstrasza wiele osób. Niektórzy boją się całej procedury i kontaktu z sądem oraz syndykiem. Dochodzi do tego czasem kwestia obawy przyznania się do błędu. Jednak właśnie po to stworzono upadłość konsumencką, aby osoby z trudną sytuacją finansową mogły rozpocząć nowe życie, z dala od zadłużenia. Pamiętajmy, że w całej procedurze może pomóc nam doradca restrukturyzacyjny lub adwokat. To profesjonaliści napiszą wniosek, pomogą skompletować dokumenty, a także będą nas reprezentować potem w sądzie.

Na czym w ogóle polega upadłość konsumencka?

W dużym przybliżeniu to procedura sądowa, która ma na celu oddłużenie konsumenta. W tej procedurze dokonuje się sprzedaży całego majątku konsumenta i pokrywa się zadłużenie. Na sam koniec sąd orzeka o umorzeniu całego zadłużenia, co powoduje że konsument staje się „wolny”. No dobrze, ale w takiej sytuacji powstaje wiele pytań. Postarajmy się odpowiedzieć na niektóre z nich.

  • Co z moim majątkiem? Czy mogę się oddłużyć i pozostawić swój majątek?

Niestety nie. Cały majątek podlega sprzedaży. Jednak jest jedna bardzo ważna rzecz! W przeciwieństwie do postępowania egzekucyjnego(komorniczego), jeżeli posiadamy nieruchomość, to Sąd może wydzielić nam kwotę, którą przeznaczymy na czynsz najmu nowej nieruchomości na okres nawet 24 miesięcy! To duże udogodnienie w porównaniu do egzekucji komorniczej, gdzie komornik po prostu sprzeda nasz dom lub mieszkanie i nie odda nam z tego żadnej kwoty pieniężnej.

  • Co jeżeli nie mam żadnego majątku?

To nic. W takiej sytuacji syndyk nie będzie miał czego likwidować, a w skrajnych sytuacjach może dojść do oddłużenia bez ustalania planu spłaty.

  • Czym jest w ogóle plan spłaty?

Plan spłaty to ustalany przez sąd w toku postępowania upadłościowego dokument, który określa ile zadłużenia musi spłacić upadły dłużnik. Ujmując rzecz prosto, sąd wydaje postanowienie w którym określa jaką część zadłużenia zaspokoi dłużnik. Dla przykładu, jeżeli mamy 100 000 zł długu, to sąd może oznaczyć, że powinniśmy w okresie 24 miesięcy, co miesiąc płacić po 500 zł na rzecz wierzyciela(lub wierzycieli). Jeżeli spełnimy ten prosty warunek nasze zadłużenie ulegnie umorzeniu.

  • Co jeżeli nie mam żadnego majątku, a także nie posiadam żadnych zarobków?

Wtedy, jak już napisałem wyżej, może dojść do wydania postanowienia o umorzeniu zadłużenia bez ustalaniu planu spłaty. W prostym języku, oznacza to, że z dniem wydania postanowienia dłużnik nie będzie miał już żadnego zadłużenia. To duży przywilej upadłości konsumenckiej.

  • A co jeżeli mam dzieci i dostaję świadczenia socjalne?

Warto napisać wyraźnie, że żadne świaczenia socjalne nie podlegają zajęciu. Oznacza to, że syndyk nie będzie zabierał tych środków i będą do swobodnej dyspozycji upadłego. To niezwykle istotne, gdyż upadłość konsumencka nie wpływa na świadczenia rodziców.

  • Czy jest jakiś limit zadłużania lub wierzycieli?

Oczywiście nie! W mojej karierze spotykałem dłużników, którzy mieli wielomilionowe długi (tak, to nie jest błąd), a niektórzy posiadali i 100 wierzycieli lub więcej! Tak jak napisałem w pierwszym artykule, tak potwierdzam to raz jeszcze. Nie ma takiej sytuacji finansowej, z którą nie można sobie poradzić.

Upadłość konsumencka krok po kroku. 

  • Pierwszy i najważniejszy krok, to przezwyciężenie własnych emocji. Najważniejsza jest mobilizacja i chęć. Warto udać się po pomoc prawną i skonsultować własną sytuację finansową. Doradca restrukturyzacyjny lub adwokat udzieli nam niezbędnej pomocy.
  • Następnym krokiem jest napisanie dokładnego i odpowiedniego wniosku do Sądu upadłościowego. To bardzo istotny dokument, gdyż wniosek będzie badany przez sąd pod względem przesłanek opisanych w prawie.
  • Gdy wniosek zostanie zaakceptowany, sąd ogłosi upadłość. Od tego momentu dana osoba jest upadłym. Do takiej osoby przyznawany jest syndyk, który od teraz będzie zajmował się postępowaniem aż do jego zakończenia.
  • W toku postępowania syndyk sprzeda majątek ( o ile upadły taki posiada), zawiadomi wszystkich wierzycieli i komorników. Będzie nas reprezentował w sądzie, a także przed wierzycielami i komornikami. To niezwykłe ułatwienie. Należy to wyraźnie napisać. Wraz z ogłoszeniem upadłości nasza sytuacja zmienia się w niezwykły sposób. Wierzyciele nie mogą już nas nękać, a komornicy muszą wstrzymać się z egzekucją. We wszystkim pomaga nam syndyk.
  • Gdy majątek zostanie wyprzedany, a syndyk ustali wierzycieli, sąd będzie mógł podjąć decyzję o planie spłaty. To bardzo ważny moment postępowania. Pozytywne postanowienie sądu może uwolnić od wszystkich zobowiązań finansowych!
  • Jeżeli Sąd ustalił plan spłaty należy go wykonać, a jeżeli takiego planu spłat nie ustalił, to upadły jest wolny z chwilą jego wydania.

Tak w dużym skrócie przebiega postępowanie upadłościowe. Już setki osób skorzystało z tej procedury  i mogło zacząć życie od nowa, bez długów.

~Bogdan Łoboz

Upadłość Konsumencka Małopolska i Śląsk.

Naszych klientów obsługujemy zarówno w kancelarii, jak i online. Jeżeli jednak chciałbyś spotkać się osobiście i omówić swoją sytuację, to zapraszamy do umówienia spotkania. Więcej informacji znajdziesz na podstronie Upadłości konsumenckiej.

Zostaw kontakt do siebie i otrzymaj darmową konsulatację

Pomagamy w upadłościach konsumenckich oraz prowadzimy doradztwo restrukturyzacyjne i upadłościowe.
Skontaktuj się z nami – konsultacja jest darmowa.